umowy najmu
Mieszkanie Studia

O co powinieneś spytać przed podpisaniem umowy najmu?

Student stoi przed wieloma dylematami i wyzwaniami. Jaki kierunek wybrać? Jak odnaleźć się w nowym środowisku? Z jakimi kosztami trzeba się liczyć, by godnie przetrwać akademicki czas? Bez wątpienia jednak jedną z najważniejszych kwestii jest wynajęcie mieszkania. Chociaż ofert na rynku jest mnóstwo, podjęcie decyzji nie należy do najłatwiejszych. Bez obaw – w dzisiejszym artykule powiemy Ci, o co koniecznie musisz zapytać właściciela mieszkania, przed podpisaniem umowy najmu. Zapraszamy do lektury!

Wynajem mieszkania dla studenta – pytania do umowy najmu

Nareszcie masz na oku ciekawą ofertę, ogłoszenie zachęca, warunki całkiem godziwe. Umawiasz się na rozmowę z właścicielem. Lekka obawa miesza się z ekscytacją. Dobre stare przysłowie brzmi jednak: nie kupuj kota w worku. O co więc zapytać wynajmującego?

Tytuł prawny do lokalu

Masz prawo poprosić wynajmującego o akt własności mieszkania, umowę najmu lub umowę zarządzania. Odmowa może wzbudzić Twoje wątpliwości. Nawet, jeśli lokum należy do wujka, dziadka lub cioci rozmówcy, w takim przypadku pełnomocnictwo potwierdzi jego słowa. Wynajmujący powinien udzielić informacji o wspomnianych dokumentach (oczywiście z wyłączeniem danych osobowych i handlowych). Interes to interes, a postawienie sprawy jasno zabezpieczy Twoją sytuację.

Koszt

Zweryfikuj, co dokładnie zawiera czynsz. Musisz dowiedzieć się, ile wynoszą opłaty za media, w tym wodę, prąd i gaz. Szczegółowe wyliczenie comiesięcznych wydatków z wyszczególnieniem określonych elementów pozwoli Ci dokładnie planować wydatki. Unikniesz także ukrytych kosztów, które nie zaskoczą Cię już na koniec miesiąca. Ustalcie również formę płatności i termin. Nie zapomnij porozmawiać o wszelkich ewentualnych podwyżkach czynszu w przyszłości oraz o ich egzekwowaniu.

Naprawy

W umowie powinny znaleźć się informacje o tym, kto odpowiada za naprawę i konserwację urządzeń. W większości przypadków, jeśli uszkodzisz wyposażenie mieszkania, musisz liczyć się z kosztami. Więcej na ten temat mówią przepisy art. 6a-6f ustawy o ochronie praw lokatorów. Jeśli szkoda była nieumyślna, to koszt takiej naprawy prawdopodobnie może pokryć ubezpieczenie, tzw. OC Najemcy. Warto się w nie zaopatrzeć.

Więcej o tym ubezpieczeniu pisaliśmy w tym artykule: Czym jest OC Najemcy?

Przemeblowanie

Rzadko zdarza się, by studenci chcieli przemalowywać ściany lub wieszać własne obrazy w mieszkaniu. Jeśli jednak w Twojej głowie rodzą się takie pomysły, koniecznie ustal z wynajmującym, czy taka ewentualność wchodzi w grę. Większość osób nie życzy sobie modyfikacji.

Zwierzęta

Masz ukochanego pupila, bez którego ani rusz? Wprowadzenie się z psem lub kotem wymaga konsultacji z wynajmującym. Ustal to już na pierwszej rozmowie, by nie spotkała Cię z czasem przykra niespodzianka.

Okres wypowiedzenia umowy najmu

Umowę można zawrzeć na czas określony lub nieokreślony. Umowa na czas nieokreślony nie ma podanej daty zakończenia najmu, ale musi przewidywać okres lub zasady jej wypowiedzenia. Wypowiedzenie umowy najmu powinno zawsze być sporządzone w pisemnej formie. Umowa na czas określony z założenia wygasa po upływie ustalonego czasu, więc nie stosuje się możliwości wypowiedzenia.

Miejsce parkingowe

Czasami do mieszkań są przypisane konkretne miejsca parkingowe. Oczywiście nie zawsze tak jest, dlatego lepiej z pomocą wynajmującego zrobić małe rozeznanie w najbliższej okolicy.

Komfort

Jest kilka na pozór drobnych spraw, które mogą zwiększyć Twój komfort w mieszkaniu. Przed podpisaniem umowy dopytaj:

  • czy internet jest w cenie,
  • co wchodzi w skład wyposażenia (na przykład lodówka, żelazko, odkurzacz, talerze, garnki, sztućce…),
  • jak wygląda umowa na media (w tym prąd i wodę),
  • jakie jest ogrzewanie mieszkania,
  • czy można palić papierosy,
  • czy wynajmujący nie ma nic przeciwko zapraszaniu gości.

Podpisanie umowy najmu – czy jest konieczne?

Odpowiedź brzmi – tak. Chodzi przede wszystkim o Twoje dobro. Nie warto narażać się na późniejsze komplikacje i ewentualne oszustwa. Spisanie umowy zabezpiecza obie strony przed nieuczciwością najemcy i wynajmującego. Powinna ona zawierać przede wszystkim: miejsce i datę, dane obu stron, określenie lokalu mieszkalnego, czas trwania umowy oraz informację o wysokości czynszu i opłat.

Przy odbiorze kluczy należy sporządzić także protokół zdawczo-odbiorczy. Dobrze wykonany dokument obrazuje stan techniczny, wygląd i wyposażenie lokalu. Nie słuchaj właściciela, który mówi: Proszę się nie martwić, ja będę wszystko pamiętał! A co, jeśli ten pan z czasem stwierdzi, że brakuje mu ekspresu do kawy w lokum i zażąda dodatkowych opłat?

Czerwona lampka powinna zapalić się w głowie także, jeśli wynajmujący żąda zaliczek lub przelewów po oględzinach mieszkania, jeszcze przed sporządzeniem umowy.

Przed podpisaniem umowy najmu nie musisz dokonywać żadnych opłat

A wręcz nawet nie możesz. Chociaż nieuczciwych wynajmujących spotyka się stosunkowo rzadko, lepiej zapobiegać niż leczyć.

Artykuł stworzony przy współpracy z pokojewcentrum.pl stancje w Łodzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *