Większość studentów decyduje się na wynajem mieszkania w mieście, w którym podejmuje się dalszej nauki. To jednak wiąże się z wpłacaniem kaucji za każdym razem, gdy się przeprowadzamy. Choć jest to sytuacja normalna – w końcu to zapewnienie dla wynajmującego, że otrzyma zwrot za ewentualne zniszczenia – to jednak nieraz powoduje mnóstwo stresu, ponieważ kaucja… nie zawsze jest zwracana. Co zrobić, by odzyskać całą kaucję po zdaniu kluczy od mieszkania? Podpowiadamy w poniższym artykule.
Kiedy pojawiają się problemy, aby odzyskać całą kaucję?
Kaucja to nic innego, jak depozyt, który wpłacamy właścicielowi mieszkania podczas podpisywania umowy o najem lokalu. To właśnie ona ma zabezpieczać dobytek przed ewentualnymi szkodami, które pojawią się z winy najemcy. W przypadku, gdy takowe nie występują, kaucja podlega całkowitemu zwrotowi osobie, która ją wpłaciła. Jak jednak jest w praktyce? Coraz częściej można natknąć się na nieuczciwe zachowania ze strony wynajmujących, którzy traktują kaucję jak dodatkowy zarobek – z tego względu nie chcą oddawać jej po zakończeniu umowy. Wiele zależy od tego, na kogo trafimy. Ludzie są różni – jedni będą uczciwi, ale inni mogą zrobić wszystko, by zatrzymać gotówkę na swoim koncie. Właściciele mieszkań mogą niejednokrotnie doszukiwać się nieistniejących problemów, takich jak przybrudzone ściany czy zużyty sprzęt, które są naturalnie występującym zjawiskiem, gdy ktoś użytkuje lokal przez dłuższy czas.
Co zrobić, żeby odzyskać kaucję po zakończeniu umowy najmu?
Przede wszystkim warto o to zadbać jeszcze przed podpisaniem umowy. Wiele można zawdzięczać dokumentom takim, jak chociażby protokół zdawczo-odbiorczy. W tym przypadku potrzebne będzie zrobienie zdjęć całego lokum, wypisanie tego, co jest na stanie i podpis wszystkich, którzy uczestniczą w umowie. Dokument powinien być podpisany podczas wprowadzania się nowego najemcy oraz przy zdawaniu mieszkania. Jest on dowodem i zabezpieczeniem na przyszłość, że nic nie zniknęło z lokalu i nie jesteśmy dłużni. Ważnym aspektem jest też spisanie liczników, bo to jeden z tych czynników, których często najemcy nie kontrolują. To może spowodować, że podczas kwartalnych rozliczeń do ich rachunku zostaną dopisane dodatkowe koszty, które trzeba będzie opłacić. Umowa powinna zawierać także opis dokładnych sytuacji, w których można spodziewać się braku zwrotu kaucji. Precyzyjność w tym przypadku ma duże znaczenie – często możemy natknąć się na zapis, który mówi u naturalnym zużyciu urządzeń będących na stanie mieszkania. Właściciele mogą to jednak dwojako rozumieć.
Informowanie na bieżąco o problemach
Użytkowanie lokalu wiąże się z zaistnieniem różnego rodzaju problemów. Braku ciepłej wody, niedziałająca spłuczka, czy zapowietrzone kaloryfery to częste problemy. Jeśli takie usterki mają miejsce, należy niezwłocznie powiadomić o tym właściciela lokalu, aby miał możliwość naprawy wszelkich niedogodności. Warto także pamiętać o tym, by mieć pisemne potwierdzenie wpłaty kaucji. W przypadku wpłaty gotówki podczas podpisywania umowy powinniśmy otrzymać pokwitowanie od wynajmującego. Gdy jednak decydujemy się na przelewanie pieniędzy na konto właściciela, naszym potwierdzeniem będą wyciągi z banku. Pokwitowanie jest dowodem, który można wykorzystać w sytuacji, w której wynajmujący upiera się, że nie otrzymał żadnej kaucji.