jak pomóc Ukraińcom
Nowość top

Jak pomóc Ukraińcom będąc w Polsce?

Wydarzenia ostatniego tygodnia wstrząsnęły całym światem. Rosyjska inwazja rodzi w społeczeństwie brutalny sprzeciw i chęć niesienia pomocy pokrzywdzonym Ukraińcom. Państwa zastanawiają się nad sankcjami i sposobami udzielenia wsparcia. Jako zwykły obywatel nie mamy wielkoformatowych możliwości, jednak suma naszych małych działań może przynieść niesamowite rezultaty. Jak pomóc Ukraińcom będąc w Polsce?


Zbiórki i wpłaty na Ukrainę

Najbardziej oczywista formą pomocy jest wpłata pieniędzy do organizacji, która aktywnie działa na rzecz pomocy Ukraińcom.

Lista największych organizacji prowadzących zbiórki na rzecz Ukrainy na terenie Polski:

Polska Akcja Humanitarna

Polski Czerwony Krzyż

Ukraiński Dom w Warszawie

Solidarni z Ukrainą – Fundacja Pomagam

Firmy dla Ukrainy – Fundacja Pomagam

Fundacja Dobra Fabryka

Fundacja Świętego Mikołaja

Polska Misja Medyczna

Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza

Caritas

Warto też sprawdzić czy w Twojej okolicy nie działa jakaś grupa czy mniejsze stowarzyszenie, które aktywnie pomaga, a które dobrze znasz.

Pamiętaj także, że wpłacając pieniądze lub darowiznę rzeczową na cele pożytku publicznego można odliczyć od podatku. Przekazaną wartość darowizny odlicza się od podstawy opodatkowania, którą jest kwota dochodu. W przypadku osób fizycznych (PIT) odliczenie może wynieść maksymalnie do 6 proc. dochodu. W przypadku firm (CIT) – do 10 proc. dochodu. Żeby z tego skorzystać należy udokumentować fakt przekazania darowizny. W przypadku darowizny pieniężnej będzie to dowód wpłaty na rachunek bankowy, a w przypadku darowizny rzeczowej, dokument wskazujący dane darczyńcy i wartość darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.

Bojkot Rosyjskich produktów

Wiele Państw nałożyło na Rosję i Białoruś sankcje, które mają uderzyć w ich gospodarkę. Stale rośnie też liczba sklepów, które bojkotują rosyjskie i białoruskie produkty. Każdy z nas może jednak wyrazić swój sprzeciw wobec wojny poprzez nie kupowanie wschodnich produktów. Jak jednak odnaleźć takie produkty w gąszczu innych?

Wyprodukowane w Rosji towary mają w kodach kreskowych na początku ciąg cyfr od 460 do 469. Kod kreskowy będzie rozpoczynał się od cyfr: 460, 461, 462, 463, 464, 465, 466, 467, 468, 469. Towary z Białorusi mają kod 481.

Na niektórych na etykietach cenowych w sklepach spożywczych został dopisany kraj pochodzenia. Takie oznaczenia możemy znaleźć przede wszystkim przy owocach i warzywach. Wiele dyskontów samemu zadecydowało o usunięciu takich produktów z oferty

Warto znać też największe firmy, które są spółkami zależnymi od Rosyjskiego kapitału. Wymienić należy tu:

– Amic Energy (stacje paliw)

– Kaspersky i Dr. Web (oprogramowanie antywirusowe)

– Mere (sklep spożytwczy)

– Telegram (komunikator internetowy)

– Dove, Rexona (kosmetyki)

– Kama i Nokian (opony samochodowe)

– Greenfield (herbata)

– Aquaphor (filtry do wody)

– Oodji, Kari, Centro (odziez i obuwie)


Walka z propagandą

Grupa Anonymous ogłosiła na Twitterze inicjatywę, w której każdy może wziąć udział. Wystarczy wejść na Google Maps lub Yandex (popularniejszy w Rosji) i wybrać jakąkolwiek firmę, czy restaurację na terenie Rosji. Następnie korzystając z możliwości wystawienia opinii, możemy napisać komentarz uświadamiający Rosjanom co tak naprawdę dzieje się na Ukrainie. Jeżeli nie znasz rosyjskiego, możesz dodać zdjęcie z faktycznie prowadzonych działań na Ukrainie.

Nie dawaj się też samemu manipulować. W sieci krąży pełno informacji mających na celu skłócenie polskiego społeczeństwa i sianie dezinformacji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *