Studenckie życie jest piękne, jednak wiele osób zniechęca się do niego przez naukę. Nieprzespane noce, czytanie materiałów dzień przed egzaminem, nudne analizowanie niezrozumiałych zapisków… to wcale nie musi tak wyglądać! Skuteczna nauka to nie problem! W artykule przedstawiamy sposoby które poprawiają zapamiętywanie informacji.
Skuteczna nauka – podstawy
Notatki
Wielu studentów zapomina, jak niebagatelną rolę odgrywa odpowiednia organizacja nauki i zbieranie notatek. Bez notowania na zajęciach nie uda Ci się przyswoić niezbędnej wiedzy do egzaminu. Chociaż zabrzmi to banalnie – nie opuszczaj zajęć i bierz w nich aktywny udział. Pamiętaj, zapamiętasz więcej, notując ręcznie, a nie na komputerze.[1] Jeśli spełnisz te warunki, podstawowe metody nauki będą skuteczniejsze. Jak one wyglądają?
Plan działania
To gwarant sukcesu. Zapisz daty egzaminów. Zamknięte w tabelkach kalendarza, będą przypominały Ci o zbliżających się terminach. Następnie rozpisz czas na naukę. Nie musi być super precyzyjny – oszacuj mniej więcej ile godzin zajmie Ci przyswajanie materiału. Plan musi być realny – na pewno nie dasz rady siedzieć nad książkami kilkanaście godzin dziennie. Taka lista ujarzmia Twój strach i panikę, gdyż masz pewność, że zdążysz z nauką. Możesz też wykorzystać do tego popularne telefoniczne aplikacje do planowania, takie jak Trello, Nozbe, ColorNote lub ToDoist.
Odpowiednie źródła
Notatki to podstawa. Oczywiście pomocny bywa również Internet, ale nie zapomnij o bibliotece. Nie uciekniesz przed nią na uniwersytecie. Zaopatrz się szybciej w materiały, gdyż egzemplarze książek też są ograniczone.
Graficzne wspomagacze
Mowa o zakreślaczach i karteczkach samoprzylepnych. Kodowanie kolorem to dobry patent nie tylko dla wzrokowców. Zakreślanie kluczowych pojęć i dat wspiera zapamiętywanie. Warto używać różnych barw i przypisać je do konkretnych zagadnień.
Przerwy
Zdecydowanie prościej przyswoisz wiedzę podczas nauki w blokach. Przykładowo: 1 godzina nauki i 15 minut przerwy. Pozwól mózgowi się zregenerować!
Odpowiednie miejsce i pora
Ucz się w takim miejscu i o takiej porze, które są dla Ciebie najlepsze. Niekoniecznie musisz przyswajać wiedzę rano lub wieczorem, w zamknięciu czterech ścian. Może w parku? Na łące? W bibliotece? Znajdź swój złoty środek metodą prób i błędów. Ponadto wielu studentów preferuje naukę spacerując, lub po prostu na stojąco – może tak będzie u Ciebie?
Rozpraszacze
Odetnij się od mediów społecznościowych i telefonu. W tym drugim przypadku wystarczy włączyć tryb samolotowy.
Wspólna nauka na studiach
Znakomitym sposobem na naukę na studiach jest pomoc innym studentom. Brzmi dziwnie? Otóż nie – jeśli obiecasz znajomemu, że przedstawisz mu dany materiał, to raczej go nie zawiedziesz? Według piramidy Edwarda Dale’a, zapamiętujemy aż 95% tego, czego uczymy innych. Czytając notatki, jest to jedynie 10-20%… Jak powiedział Benjamin Franklin: Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę. Alternatywą bywa także grupowa nauka lub opowiadanie innym tego, co umiesz. To trochę jak ustny egzamin. Możesz przedstawić materiał rodzicom, rodzeństwu, drugiej połówce, znajomym… wszystko zależy od Ciebie. Badania udowadniają, że to działa nawet wtedy, kiedy rozmówca Cię nie słucha. [2] Poza tym powtarzanie na głos dla wielu osób jest najlepszą metodą szkolenia.
Skuteczna nauka – profesjonalne techniki
Do kreatywnej nauki możesz też zastosować technikę Feynmana (tutaj więcej o niej) lub mapy myśli. Te drugie wyglądają jak słońce z promieniami. W centrum wpisujesz główne zagadnienie, a od niego odchodzą rozgałęzienia z rozbudowaniem pojęć. To propozycja Tony’ego Buzana, który udowadnia, że mózg ma naturalne zdolności do myślenia wielokierunkowego. Przydatna jest też zasada skojarzeń – przykładowo, jeśli się uczysz o chorobach, przypomnij sobie znajomego cierpiącego na daną przypadłość.
Znajdź swój sposób na skuteczną naukę
Kolejna propozycja to nauka z niekonwencjonalnych źródeł. Często tematy są opracowane w filmach, filmikach na YouTube, a nawet w wypowiedziach coachów. Sprawdź, może należysz do nielicznej grupy słuchowców i łatwiej nauczysz się słuchając niż czytając. Możesz nagrać samego siebie czytając notatki, a potem ich odsłuchiwać. Warto eksperymentować z różnymi źródłami!
Mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci odnaleźć swój sposób na efektywną naukę!
[1] https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/acp.1561
[2] https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1111/j.1467-9280.2008.02225.x