IOS – rozszyfrowanie tych trzech tajemniczych literek bywa kłopotliwe zwłaszcza dla pierwszaków. A IOS to nic innego jak indywidualna organizacja studiów, która wielu żakom pozwala na zdobycie wyższego wykształcenia mimo trudnej życiowej sytuacji lub po spełnieniu odgórnie określonych warunków.
Student z IOS nie musi uczestniczyć z pozostałymi członkami grupy na wszystkich zajęciach i wykładach, a zaliczenia często odbywają się indywidualnie w dogodnie ustalonych terminach. Brzmi intrygująco? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z poniższymi informacjami!
Indywidualna organizacja studiów – dla kogo?
W większości przypadków na polskich uczelniach indywidualna organizacja studiów wygląda podobnie – jest to specjalny tryb nauczania, z którego korzystają studenci nie mogący uczestniczyć w standardowym uczelnianym trybie. W przypadku IOS chodzenie na ćwiczenia i wykłady, odrabianie nieobecności oraz podchodzenie do egzaminów jest indywidualnie ustalane z prowadzącym.
Wielu studentom IOS wydaje się naprawdę kusząca. „Wybraniec” nie musi codziennie pojawiać się na uczelni, uczestniczyć w każdych zajęciach, a nawet zdawać egzaminów w tym czasie, kiedy nad kartką z zadaniami pochylają się właśnie jego koleżanki i koledzy z roku. Nie każdy jednak otrzyma indywidualny tok nauczania. To prawo przysługuje tylko w szczególnych przypadkach, o których decyduje regulamin konkretnej uczelni. Przy czym wpływ na ostateczną decyzję ma także kierownik studiów, prodziekan i dziekan.
Kto zatem może ubiegać się o IOS? Z tego przywileju korzystają studenci, którzy:
- wychowują dziecko,
- mają dwie lub więcej specjalizacji,
- borykają się z problemami zdrowotnymi,
- są niepełnosprawni,
- uczestniczą w wymianie międzyuczelnianej lub wyjeżdżają na stypendium zagraniczne,
- należą do reprezentacji sportowych lub organizacji naukowych i społecznych,
- mają szczególną sytuację rodzinną.
Z indywidualnej organizacji studiów mogą skorzystać także kobiety w ciąży, a w niektórych sytuacjach studenci, którzy rozpoczęli pracę. W tym drugim przypadku należy jednak spełniać dodatkowe warunki określone w regulaminie. Dlatego przed złożeniem wniosku o IOS rzuć okiem do jego zapisów, a w razie wątpliwości skonsultuj tę kwestię z odpowiedzialnym za indywidualny tok nauczania pracownikiem uczelni.
IOS – na jak długo?
Kluczowe pytanie brzmi: czy IOS przysługuje na cały rok akademicki? Otóż w praktycznie każdym przypadku nie – jest aktualne tylko przez jeden semestr. Dlatego niezależnie od tego, czy wychowujesz dziecko, czy Twoja trudna sytuacja rodzinna trwa dłużej, musisz składać wniosek wraz z dokumentami (na przykład zaświadczeniem od lekarza lub od pracodawcy) co semestr.
Czy indywidualny tok nauczania jest naprawdę takim dobrym rozwiązaniem? Zależy, z jakiej pespektywy na to spojrzysz. Z jednej strony student ma szansę podjąć naukę i zyskać wyższy stopień naukowy mimo skomplikowanej lub utrudnionej sytuacji życiowej.
Z drugiej strony natomiast samodzielne przyswajanie materiału z zajęć i utrudniony kontakt oraz integracja z ludźmi z grupy bywają uciążliwe. Podsumowując, na IOS każdy spojrzy inaczej – jedni jak na wybawienie, a inni jak na przykrą konieczność. Do której grupy należysz?