jak wykorzystać konferencje
Nowość

Jak dobrze wykorzystać konferencje

Konferencje i wydarzenia branżowe to podstawowe narzędzia budowania własnej kariery zawodowej. Dzięki nim, możesz zdobyć wiedzę, nabyć nowe umiejętności oraz poszerzyć sieć kontaktów. Jednak równie dobrze można na takie imprezy poświęcić kilka dni i nic z nich nie wynieść. Jeżeli chcesz odnieść korzyść z przyszłych wydarzeń branżowych, przeczytaj ten wpis i dowiedz się, jak wykorzystać konferencje do budowania własnej kariery zawodowej.

Jak wybrać i wykorzystać konferencje

Pierwszym problemem związanym z wydarzeniami branżowymi jest ich dobór.  Musisz pamiętać, że nie wszystkie konferencję są godne uwagi. W branży farmaceutycznej codziennością jest sponsorowanie tego typu event’ów przez duże koncerny. Często wydarzenie takie, może być tylko i wyłącznie kilkudniową reklamą przedsiębiorstwa. Zdarzyć się również może, że w tym samym dniu odbywać się będą dwa wydarzenia. Dlatego kluczowym elementem jest prawidłowy dobór konferencji.

Selekcje wydarzeń zacznij od zebrania informacji. Przeczytaj dokładnie ich harmonogram.  Wypisz korzyści w postaci wiedzy, kontaktów i oszczędności finansowych. Poszukaj w internecie informacji i opinii o organizatorach, prelegentach oraz zeszłorocznych edycjach. Zastanów się także, które wydarzenie może bardziej wpłynąć na Twoją wartość na rynku pracy. Przemyśl, czy któreś z nich ma szanse odbyć się powtórnie w tym samym lub innym mieście. Gdy dokonasz wyboru, czas opracować plan działania.

Najpierw planuj

Najpóźniej na dzień przed konferencją usiądź z kartką papieru oraz harmonogramem i informatorem. Zaznacz lub wypisz wszystkie interesujące Cię elementy: warsztaty, wykłady, prelegentów i gości imprezy. Stwórz własny harmonogram. Po za uczestnictwem w wykładach i szkoleniach zaplanuj przerwy kawowe. Wypełnij je rozmowami z ciekawymi ludźmi.

Na miejscu

Gdy tylko pojawisz się na miejscu i przejdziesz rejestrację, warto czas przed pierwszym wykładem poświęcić na zapoznanie się z obiektem. Zlokalizuj sale wykładowe i pomieszczenia, w których będą odbywać się warsztaty. Jeżeli miejsca te nie są opisane, nie krępuj się i zapytaj organizatorów. Sprawdź gdzie znajdują się szatnie, toalety i gastronomia. Takie rozpoznanie terenu pozwoli Ci oszczędzić czas w trakcie przerw.

Jeżeli w trakcie wydarzenia chcesz skorzystać z bezpłatnego dostępu do internetu. Przed rozpoczęciem wykładów warto sprawdzić dostępność sieci bezprzewodowych. Jeżeli wszystkie z dostępnych sieci strzeżone są hasłem, pójdź i poproś o dostęp w recepcji hotelu lub bezpośrednio organizatorów. Osobiście jeszcze nigdy nie spotkaliśmy się z odmową.

Networking

Gdy po intensywnym wysiłku intelektualnym nadejdzie czas przerwy zerknij w swój plan. Zlokalizuj osoby, z którymi chciałaś zamienić słowo i przystąp do działania.

Poszerzając sieć swoich kontaktów nie zapominaj o żadnej z grup.

Wykładowcy, prelegenci, trenerzy – jeżeli przedstawiony przez nich temat podobał Ci się, śmiało zadawaj im pytania. Spytaj się gdzie jeszcze możesz ich usłyszeć. Dowiedz się, gdzie możesz znaleźć więcej informacji o nich samych. Ostatecznie spytaj o wizytówkę.

Uczestnicy – nawiązuj kontakt z innymi osobami. Być może ktoś zadał w trakcie wykład interesujące Cię pytanie, a może siedzisz naprzeciwko kogoś w trakcie obiadu. Każda okazja do nawiązywania znajomości jest dobra.

Organizatorzy, sponsorzy, media – rozmową z przedstawicielami tej grupy może Ci przynieść wiele wymiernych korzyści. Dopytuj o wydarzenie, współpracę, możliwości staży i zatrudnienia.

Przed konferencją przygotuj własny ELEVATOR SPEECH.

Elevator Speech lub Elevator Pitch to 20 sekundowa prezentacja własnej osoby. Kilka konkretnych zdań o Tobie samej. Nazwa związana jest z czasem, który masz na prezentację gdy rozmawiasz z zapracowaną grubą rybą w trakcie wspólnej podróży windą.

Jeżeli mimo dobrego przygotowania wciąż posiadasz opory przed nawiązywaniem kontaktu z obcymi ludźmi, polecamy artykuł Michała Szafrańskiego –  jak nawiązywać znajomości na konferencjach

Przygotuj „sprzęt”

Do konferencji branżowej warto być też dobrze przygotowanym sprzętowo.

Dyktafon

Zgodnie z polskim prawem, jeżeli prelegent lub regulamin konferencji nie stanowią inaczej, wykłady jako „utwór udostępniany do przestrzeni publicznej” można rejestrować dla własnego użytku.  Zdecydowanie polecamy takie działanie. To naturalne, że wiele zagadnień może Ci umknąć w trakcie wykładu na żywo. Dzięki nagraniu będziesz mogła wykorzystać konferencje jeszcze lepiej. Jeżeli nie chcesz inwestować w dyktafon ściągnij na smartfona jedną z aplikacji: Audio Recorder, Smart Voice Recorder lub Easy Voice Recorder. Przed konferencją koniecznie naładuj baterie.

Komputer

Na samym laptopie, też możesz nagrywać prezentacje prelegentów. Możesz robić też szereg innych rzeczy. Wielokrotnie wykłady mogą nie spełniać Twoich oczekiwań. W takich chwilach dobrze mieć przy sobie narzędzie do pracy i produktywnego wykorzystania czasu. Ustal wcześniej listę rzeczy, które masz do zrobienia. Może coś, na co nigdy nie było czasu: porządek w plikach, dopracowanie CV, a może przeczytanie zaległych wpisów na śledzonym blogu. Oczywiście wcześniej naładuj baterie.

Strój

Jest to bardzo istotny elementem przygotowań do konferencji. Pamiętaj, że w trakcie przerw chcesz zapoznać się z wieloma osobami. Oznacza to, że musisz się im dobrze zaprezentować. Przyjęło się że na wydarzenia branżowe przygotowuje się strój w stylu smart casual.  Jest to styl swobodniejszy i dużo wygodniejszy niż oficjalny strój biznesowy. Dla mężczyzn są to zazwyczaj długie spodnie, koszula i sportową marynarka. Kobiety mogą pozwolić sobie na sukienkę bądź golf i spódnicę lub spodnie. Na konferencję warto zabrać także: informator, swój plan, notatnik i długopis.

Wykorzystaj konferencje

Mamy nadzieję, że nasz wpis profesjonalnie przygotuje Cię do nadchodzących wydarzeń branżowych i pokaże jak dobrze wykorzystać konferencje. My osobiście uwielbiamy wszystkie tego typu okazje i czerpiemy z nich garściami.

Zapraszamy Cię do spróbowania naszych rad przy okazji jednego z nich. Jeżeli masz jakieś swoje własne rady dla uczestników konferencji podziel się nimi koniecznie. Mimo, że wszystkie powyższe propozycje traktujemy bardzo poważnie, to sami stawiamy największy nacisk na dobry plan.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *