Nawyk zarządzania pieniędzmi jest ważniejszy niż ilość posiadanych pieniędzy. Dlatego warto planować swój budżet – niezależnie od wieku. Wbrew pozorom zwłaszcza 20-latkowie powinni kompleksowo dbać o finanse. Wykształcenie tego nawyku jak najwcześniej zaprocentuje w przyszłości upragnioną stabilizacją finansową. Poza tym, jeśli studiujesz lub wyjeżdżasz do większego miasta do pracy, musisz umieć zatroszczyć się o własny portfel. Jak więc stworzyć budżet 20-latka krok po kroku?
Budżet 20-latka – najprostsza metoda planowania
Jak w najprostszy sposób stworzyć budżet bez wykorzystywania specjalnych narzędzi? Po prostu rozpisując go ręcznie na kartce lub na laptopie w zwykłym edytorze tekstowym. W pierwszej kolejności przygotuj dwie osobne listy – wydatków i przychodów. Planowanie budżetu to nie tylko spisywanie kosztów, ale też sprawdzanie, ile pieniędzy wpływa na konto. Dzięki temu w każdej chwili masz wgląd do bilansu, w którym wydatków nie powinno być więcej niż przychodów.
Po stronie wydatków rozpisz wszystkie zobowiązania finansowe, takie jak opłaty za:
- mieszkanie,
- abonamenty,
- bilety na komunikacje,
- auto, w tym paliwo i naprawy,
- jedzenie,
- artykuły higieniczne, kosmetyki, środki pielęgnacyjne,
- zakupy odzieżowe,
- rozrywkę (kino, restauracje, imprezy itd.),
- inne opłaty.
Warto też podzielić wydatki na stałe i okresowe. Te drugie należą do zmiennych i jest wśród nich na przykład wyjazd na wakacje, wizyta u lekarza lub impreza okolicznościowa.
Po stronie przychodów powinny się znaleźć:
- wypłata,
- premie,
- stypendium,
- wpłaty od rodziców,
- dorywcze prace,
- inne zyski.
Narzędzia do szczegółowego planowania budżetu
Jeśli jesteś zwolennikiem zaawansowanych narzędzi do szczegółowego planowania budżetu, masz do wyboru natomiast ciekawe aplikacje i arkusze kalkulacyjne do pobrania. Wśród tych pierwszych są:
Większość aplikacji możesz obsługiwać na smartfonie. Wyróżnia je przejrzysty interfejs, wygodna obsługa oraz wiele dodatkowych udogodnień. Godne uwagi są także specjalne arkusze kalkulacyjne przygotowane przez doświadczonych blogerów, takich jak na przykład Michał Szafrański z portalu „Jak oszczędzać pieniądze?”. Zyskujesz dostęp do gotowych szablonów w formie Excela lub Google Docs. Po wypełnieniu okienek, wszystkie parametry podsumowują się automatycznie dzięki sformatowanym komórkom. Użytkownik otrzymuje między innymi informacje, ile pieniędzy wydał i ile dokładnie wynosi różnica między przychodami a wydatkami, również procentowo.
Planowanie budżetu – o czym trzeba pamiętać?
Jeśli chcesz dokładnie planować budżet, nie zapomnij o spisywaniu wszystkich wydatków. Chociaż bywa to czasochłonne, przynosi znakomite rezultaty. Równie ważne jest zbieranie rachunków ze sklepów – zwłaszcza przy transakcjach kartą. Warto założyć osobny segregator do składowania informacji o wydatkach. Dobrze sprawdzi się jedna koszulka na jeden miesiąc, w której znajdą się wszystkie rachunki ze stycznia, lutego, marca i kolejnych miesięcy.
Planowanie budżetu 20-latka nie musi być trudne – masz ogromny dostęp do najbardziej zaawansowanych narzędzi i aplikacji. Możesz też samodzielnie rozpisywać wydatki i przychody na zwykłej kartce. Kontrola nad własnymi finansami jest naprawdę uwalniająca!