jak znalezc wspollokatora do mieszkania
Mieszkanie Studia

Jak znaleźć współlokatora do mieszkania?

Gdy wyprowadzasz się z rodzinnego domu i rozpoczynasz dorosłe życie wiele kosztów może Cię niemile zaskoczyć. Jednym z największych miesięcznych wydatków jest czynsz najmu, a jest on tym większy, im w większym mieszkaniu przyjdzie Ci egzystować. Świetnym sposobem zmniejszenia tych kosztów, może być współdzielenie mieszkania na wynajem. Poniżej dowiesz się jak łatwo znaleźć współlokatora do mieszkania.

Szukam współlokatora do mieszkania

Kluczem do znalezienia idealnego współlokatora jest możliwość wyboru właściwego kandydata spośród zainteresowanych osób. Takiej osoby, która będzie pasowała ci charakterologicznie. Aby zwiększyć swoje szanse na sukces musisz spotkać się z wystarczająco dużą liczbą ludzi. Na pomoc przychodzi Ci Internet.

Jeżeli sam wynajmujesz mieszkanie, to warto poinformować właściciela o poszukiwaniach. Prawdopodobnie podpowie ci jak to zrobić sprawnie i szybko. Możliwe, że będzie nawet w stanie pomóc ci w tym procesie: prześle zdjęcia, pomoże przygotować treść ogłoszenia lub nakreśli specyfikę danego rynku najmu. Niektórzy wynajmujący pomagają w znalezieniu współlokatora – zapytaj o warunki takiej współpracy.

Ogłoszenie idealne

Pierwszym krokiem jest stworzenie ogłoszenia. Aby ułatwić Ci sprawę zamieszczamy listę informacji, które powinieneś zawrzeć w treści ogłoszenia:

  • dokładna lokalizacja (ulica wraz numerem budynku),
  • odległość do najważniejszych punktów (przystanki, uczelnie, biurowce, centrum miasta),
  • cena pokoju i co ta cena uwzględnia (media, internet),
  • wielkość pokoju,
  • czy pokój jest jedno- czy dwuosobowy,
  • czy pokój posiada balkon, taras lub inne udogodnienia,
  • jakie wyposażenie posiada pokój oraz mieszkanie.

Kolejnym ważnym elementem są zdjęcia. Pamiętaj, że zdjęcia czystego mieszkania prezentują się lepiej. Dobrze, jeżeli ogłoszenie będzie zawierać zdjęcia wszystkich pomieszczeń.

Na koniec nie zapomnij dodać swojego numeru telefonu oraz adresu email.

Gdzie i jak się ogłaszać?

Aby ogłoszenie dotarło do jak największej liczby odbiorców ważne jest, aby opublikować je na kilku portalach i pilnować, żeby było stale odświeżane. Brak odświeżeń sprawia, że ogłoszenie „spada” na daleką stronę, co utrudnia dotarcie do niego potencjalnie zainteresowanym.

Popularność serwisów jest różna w zależności od województwa i miasta, jednak największą rolę odgrywają: www.olx.pl, www.otodom.pl i www.gumtree.pl.

Świetnym miejscem do publikacji ogłoszeń są również dedykowane grupy na Facebook. Wpisz w wyszukiwarce frazę „wynajem Kraków”, „mieszkania do wynajęcia w Gdańsku” lub „pokoje w Łodzi”. Facebook zaproponuje odpowiednie grupy tematyczne, w których znajdziesz osoby szukające pokoi, współlokatorów lub mieszkań na wynajem.

Prezentacja mieszkania

W trakcie umawiania spotkania warto poprosić o potwierdzenie na 1-2 godziny przed oględzinami. Zupełną normą jest, że 1/3 oglądających nigdy nie pojawia się na spotkaniu.

Przed samą wizytą pamiętaj o posprzątaniu mieszkania. Pierwsze wrażenie robi się tylko raz. Porozrzucane rzeczy na blacie kuchennym, niepozmywane naczynia czy wysypujące się śmieci z kosza mogą na dobre odstraszyć potencjalnego współlokatora. Zapalenie światła i przewietrzenie mieszkania to zawsze dobry pomysł przed prezentacją.

Jeżeli mieszkasz już z innymi współlokatorami pamiętaj, aby poinformować ich o spotkaniu i obcej osobie, która pojawi się w mieszkaniu.

O co pytać?

Przy pokazywaniu mieszkania lub nawet w rozmowie telefonicznej, warto zadać kilka pytań kluczowych, które na wstępie pozwolą wyeliminować nieporozumienia lub nieprzyjemne sytuacje. Poniżej znajdziesz propozycję kilku przykładowych pytań:

  • Dlaczego szukasz pokoju (mieszkania)? Znajdź motywację, dzięki której lepiej poznasz swojego przyszłego współlokatora.
  • Na jaki okres szukasz pokoju (mieszkania)? Dzięki temu pytaniu dowiesz się, czy osoba, która dzwoni szuka lokum na parę tygodni, czy planuje osiąść na dłużej.
  • Dla ilu osób szukasz pokoju (mieszkania)? Może się zdarzyć, że dzwoni jedna osoba, ale szuka lokum dla dwóch lub więcej osób. Jeśli potrzebujesz tylko jednego współlokatora, to taka informacja oszczędzi czasu i zawodu obu stronom.
  • Czy palisz papierosy? Czy masz lub planujesz zwierzęta? Niekiedy można zapytać o inne „uciążliwości”, typu zamiłowanie do imprez, alkoholu innych używek. Przy tego typu pytaniach może wyjść, że zainteresowany gra na głośnym instrumencie, co może nie do końca odpowiadać osobie lubiącej naukę w ciszy.
  • Kto będzie płacił za pokój (mieszkanie)? Z czego się utrzymujesz? Pytania o pieniądze nie zawsze są mile widziane, ale są kluczowe, bo to na gruncie finansowania lokum pojawia się większość konfliktów. Warto więc z taktem wypytać, czy zainteresowany jest studentem i za pokój będą płacili jego rodzice, czy też pracuje na etacie i będzie utrzymywał się sam. Może się też zdarzyć, że będzie prowadził własną działalność. W każdym wypadku dobrze jest dopytać, czy będzie miał wystarczające środki na pokrycie kosztów najmu.

Współlokator do mieszkania odnaleziony

Udało się! Pokazałeś mieszkanie i znalazłeś idealnego współlokatora do mieszkania. To jednak nie koniec. Oczywiście, możesz dać nowo poznanej osobie klucze i mieć problem z głowy. Bez względu na to czy to Ty bezpośrednio wynajmujesz pokój, czy też pokój wynajmuje właściciel mieszkania, podpisz lub dopisz nowego najemcę do umowy. Od razu na spotkaniu zaprezentuj umowę najmu i wyjaśnij wszystkie reguły obowiązujące w mieszkaniu. Pamiętaj, że wynajem bez umowy to duże ryzyko i może się sprawdzać tak długo aż nie wydarzy się nic złego. Sytuacje konfliktowe to jednak codzienność dzielenia mieszkania z drugą osobą.

Artykuł stworzony przy współpracy z pokojewcentrum.pl stancje w Łodzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *