Czym jest PTSF?
Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji (PTSF) to prężnie działająca, niezależna organizacja non-profit, zrzeszająca studentów oraz absolwentów kierunku farmacja z całej Polski. Obecnie zarejestrowanych jest 11 oddziałów, funkcjonujących w miastach akademickich: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Sosnowiec, Szczecin, Warszawa, Wrocław.
PTSF należy do Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Farmacji (EPSA) oraz Międzynarodowej Federacji Studentów Farmacji (IPSF). Czyni je to częścią międzynarodowej społeczności studentów farmacji i daje perspektywy rozwoju poza granicami Polski, między innymi podczas zagranicznych staży.
Aby organizacja funkcjonowała sprawnie, w każdym roku akademickim odbywają się wybory Zarządu Głównego, Koordynatorów Ogólnopolskich oraz Zarządów i Koordynatorów Lokalnych. Wyłonione osoby odpowiedzialne są za dany zakres obowiązków, co znacznie usprawnia pracę oraz pozwala na tworzenie wielu interesujących i nieprzeciętnych projektów.
CO JEST DLA NAS WAŻNE? JAK DZIAŁAMY?
PTSF to przede wszystkim ludzie młodzi, ambitni i kreatywni, którzy wspólnymi siłami i działaniami chcą pomagać pacjentom, dbać o swój samorozwój, a także propagować rzetelną wiedzę oraz wizerunek zawodu farmaceuty. Naszej działalności przyświeca hasło: “Dzisiaj tworzymy farmację jutra”.
Aktywności PTSF-u odbywają się na dwóch płaszczyznach: ogólnopolskiej i lokalnej. Umożliwia to jak największej liczbie osób na zapoznanie się i udział w naszych akcjach. Pozwala członkom podejmować własne, osobiste wyzwania.
Akcje profilaktyczne
nasz sztandarowy projekt to “Skonsultuj z Farmaceutą”, który skupia uwagę na chorobach najpowszechniej występujących wśród społeczeństwa, m.in.: cukrzycy, nadciśnieniu czy chorobach dróg oddechowych. Organizujemy również “Antybiotykoterapię pod Lupą Farmaceuty”, w ramach której edukujemy uczniów szkół na temat roli antybiotyków i ich rozważnego stosowania.
Wydarzenia edukacyjne
konferencje i szkolenia związane z szeroko pojętą tematyką farmaceutyczną. Oddziały lokalnie organizują wiele mniejszych wydarzeń, natomiast na skalę ogólnopolską organizowane są m.in. “Kongres PTSF” czy “Ogólnopolski Konkurs Opieki Farmaceutycznej”.
Warsztaty umiejętności miękkich
kształtują umiejętności przydatne zarówno w sferze osobistej, jak i zawodowej. Szkolenia odbywają się przez cały rok, jednak organizowane jest również specjalnie dedykowane temu wydarzenie o nazwie “Catch the Skills”.
Przyszłość Farmaceuty
to inicjatywa, która ma na celu wskazanie studentom farmacji ścieżek kariery, jakie czekają na nich po ukończeniu studiów.
Wymiany międzynarodowe
W ramach takich projektów jak Student Exchange Programme czy Twinnet, członkowie naszego Stowarzyszenia mogą wyjechać z granicę i odbyć tam staż. Daje to niezwykłe możliwości rozwoju i zdobycia cennego doświadczenia.
Blog PTSF
to podstrona strony internetowej Stowarzyszenia. Składa się z pięciu zakładek, w których systematycznie zamieszczane są artykuły tworzone przez członków naszej organizacji. Znajdziemy w nich m.in. wpisy o tematyce naukowej, dotyczące rozwoju osobistego czy przeglądy branżowe, podsumowujące aktualne wydarzenia z dziedziny farmacji i nauki.
Ponadto zależy nam na integracji środowiska farmaceutycznego. Nasi członkowie biorą udział w różnych akcjach charytatywnych – niesienie pomocy to jeden z filarów wykonywania zawodu zaufania publicznego, jakim jest farmaceuta.
Od niedawna Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji aktywnie włącza się w rzecznictwo. Wypowiadając się na istotne tematy związane z branżą medyczno-farmaceutyczną poprzez oficjalne stanowiska studentów zrzeszonych w Stowarzyszeniu.
GDZIE MOŻESZ NAS ZNALEŹĆ W SIECI?
Nasza aktywność nie ogranicza się jedynie do działań stacjonarnych. Działamy również przez social media, gdzie na bieżąco przekazujemy informacje na temat organizowanych przez nas wydarzeń i inicjatyw oraz umieszczamy treści o charakterze edukacyjnym. Każdy oddział lokalny PTSF posiada również swoją własną stronę na Facebooku, gdzie informuje o swojej aktywności.
Strona internetowa: www.ptsf.pl
Facebook: www.facebook.com/ptsf.online
Instagram: www.instagram.com/ptsf.online
Twitter: www.twitter.com/ptsf_online
Opracowały:
Aleksandra Byster, Natalia Obajtek