rady dla studenta
Oszczędzanie Studia

Najlepsze rady dla studenta pierwszego roku

Dla studenta pierwszy rok na studiach to duże wyzwanie. Dlaczego? Przede wszystkim z tego względu, że uniwersytet rządzi się własnymi prawami. To nie szkoła średnia, a tym bardziej podstawówka. Rodzice nie usprawiedliwiają Twoich nieobecności, nauczyciele nie zakazują wyjść na przysłowiowego „dymka”, a Ty nie musisz odpowiadać przy tablicy.

Jak wygląda uniwersytecki świat?

Powyższy wstęp brzmi zachęcająco, prawda? Nie zapominaj jednak, że studia to też ogrom nowych obowiązków oraz konieczność usamodzielnienia się. Wykładowcy nie zapiszą za Ciebie dat egzaminów, nikt nie pójdzie w Twoim imieniu do dziekanatu, ani nie dopilnuje ważnych terminów w roku akademickim. Jak więc ułatwić sobie życie?

Zadbaj o systematyczność

Organizacja i dyscyplina to podstawa w środowisku akademickim. Jak powiedziała Beata Pawlikowska: Dyscyplina jest rodzajem przyzwyczajenia, który pozwala utrzymać codzienność w równowadze. Zapisuj więc ważne daty, w tym uroczystości, egzaminów, kolokwiów, czy też oddania projektów. Jeśli o czymś zapomnisz, nie bój się pytać kolegów z roku. Zaopatrz się w dobry notes lub aplikacje – OneNote, Evernote, Google Keep, Office Lens czy LectureNotes.

Notuj – to podstawa

Na studiach to Ty dbasz o materiały do egzaminów i kolokwiów. To właśnie one zastępują sprawdziany i kartkówki ze szkoły. Wykładowcy nie zawsze dyktują treść, tak jak nauczyciele. Nie pilnują również, by każdy zdążył wszystko pieczołowicie zapisać. Słuchaj więc uważnie i notuj – bez tego ani rusz, aby skutecznie się uczyć.

Nie panikuj

Studia to nie szkoła. Nieobecności nie będą surowo rozliczane, nikt nie zaprowadzi Cię na dywanik do dyrektora. Jesteś dorosłą osobą, odpowiadasz za siebie. Uczysz się w ten sposób samodzielności i dojrzałości. Nie warto się stresować w nadmiarze ani tym bardziej zbyt dużo odpuszczać – musisz zachować balans.

Odwiedzaj dziekanat

Wiele spraw musisz załatwić w dziekanacie. Podbicie legitymacji, złożenie podania, oddanie indeksu oraz mnóstwo innych obowiązków wiąże się z koniecznością odwiedzania tego pomieszczenia. Wszystko jednak załatwiaj osobiście lub od czasu do czasu powierz naprawdę zaufanej osobie. Panie z dziekanatu wcale nie są tak straszne, jak mówią zwolennicy stereotypów!

Pisz przemyślane maile do wykładowców

Wykładowcy ogromną uwagę przywiązują do maili od studentów. Są pewne złote zasady – wiadomości zaczyna się od zwrotu „Szanowny…” i umieszcza się w niej stosowny do stanowiska tytuł, na przykład „Szanowny Panie Doktorze / Szanowna Pani Doktor…”. Maila kończy się pożegnaniem „z poważaniem” lub z „wyrazami szacunku”, nigdy nie „pozdrawiam”! Przede wszystkim zadbaj o ortografię i poprawność treści.

Poznawaj świat

Otwórz się na nowe przygody – zaaplikuj na wyjazd na Erasmusa. Jeśli Unia Europejska płaci za wyjazd do innego kraju, skorzystaj z takiej okazji. To nie tylko inspirujące doświadczenie, ale też ciekawa pozycja do wpisania w CV.

Finanse dla studenta na pierwszym roku studiów – jak godnie żyć?

Korzystaj z ulg studenckich i zniżek (zwłaszcza na bilety komunikacji miejskiej), zapoznaj się z gazetkami promocyjnymi, znajdź tanie ksero, a co istotne – prowadź dziennik wydatków. Jak to powinno wyglądać w praktyce?

Stypendium socjalne i praca dorywcza – dodatkowe źródła dochodu

Warto wiedzieć, że studentom, których sytuacja materialna jest gorsza, przysługuje możliwość ubiegania się o stypendium socjalne. Jest to bezzwrotna zapomoga przekazywana na konto bankowe. Zasięgnij informacji na ten temat w USOSie (uniwersytecki system obsługi studentów, do którego będziesz mieć dostęp online) oraz w dziekanacie. Poszukaj też pracy dorywczej – może to być też ciekawe nowe doświadczenie.

Płać gotówką i ogranicz zbędne zakupy

Płacenie kartą często sprawia, że nie wiesz, ile dokładnie masz na koncie. Mając ograniczoną gotówkę, przeznaczoną na konkretne wydatki, skuteczniej dopilnujesz finansów. Ponadto warto prowadzić listę wydatków. Powinna zawierać szacowany budżet na dany miesiąc, spis niezbędnych rzeczy do kupienia oraz ostateczną sumę wydaną w miesiącu. Możesz w tym celu skorzystać z aplikacji, takich jak Kontomierz, Kwitki, Pennies, Money Lover czy Monefy.

Korzystaj z aplikacji do tanich zakupów

Okres studiów to czas wielu wydatków dla studenta. Nawał obowiązków często nie pozwala na rozpoczęcie stałej pracy. W takiej sytuacji warto wydawać rozsądnie oraz korzystać ze zniżek. Jest wiele programów pozwalających korzystać ze zniżek i odkładać punkty do późniejszego wykorzystania. Warto tu wspomnieć przede wszystkim Payback oraz Refunder

Jedzenie w domu i wyprzedaże

Sporadyczne stołowanie na mieście to nie grzech. Staraj się jednak gotować samemu lub zabierać jak najwięcej jedzenia z domu. Poluj także na wyprzedaże, zwłaszcza z gazetkami promocyjnymi. Przy okazji dbaj o siebie – kupuj zdrowe produkty. Nierzadko właśnie te ekologiczne są tańsze oraz bardziej wydajne od niezdrowych zamienników.

O czym powinien jeszcze pamiętać student pierwszego roku?

Jeśli chcesz, by pierwszy rok studiów upłynął Ci spokojnie i przyjemnie, pamiętaj by:

  • zdawać egzaminy w terminie zerowym,
  • korzystać regularnie z zasobów biblioteki,
  • poznawać nowych ludzi,
  • pielęgnować kontakt z rodzicami,
  • znać umiar na imprezach,
  • nie wdawać się w niepotrzebne konflikty,
  • zapisać się na zajęcia dodatkowe, które naprawdę Cię interesują,
  • żyć w zgodzie z wykładowcami.

Jednak najwazniejsza rada dla studenta to, wybierz kierunek, który interesuje Ciebie, a nie rodziców czy znajomych. To twoje życie i Twoja przyszłość. Jak powiedział Matthew Quick: Pamiętaj, przyszłość zaczyna się dziś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *