Wybór lokum na studia potrafi przyprawić przyszłego pierwszoroczniaka o zawroty głowy. Mieszkanie, akademik, a może stancja na studia? Każde z tych rozwiązań ma zalety i wady. W tym artykule poruszymy temat trzeciej opcji. Chociaż w latach 90. stancje cieszyły się ogromną popularnością, obecnie studenci niezbyt chętnie korzystają z tego typu rozwiązań. Czy słusznie?
Stancja na studia – czym się wyróżnia?
Stancja to alternatywa, która wiąże się ze spokojniejszym trybem studenckiego życia. To przeciwieństwo imprezowego gwaru akademika, ale też samodzielnego wynajmu mieszkania. Nie da się ukryć, że finansowo jest to naprawdę korzystne rozwiązanie, tym bardziej jeśli zdecydujesz się na wynajem stancji ze współlokatorem lub grupką przyjaciół.
Stancja to nic innego jak wynajęcie pokoju u właściciela lokalu, który nierzadko mieszka z rodziną. Z reguły jednak taką usługę oferują osoby starsze lub samotnie utrzymujące duże mieszkanie. Zapewne kojarzysz głównego bohatera „Przedwiośnia” Żeromskiego, który wyjechał do szkoły i zatrzymał się na stancji u starej Przypiórczycy. W dawniejszych czasach korzystanie z takiego lokum było najbardziej opłacalne. Obecnie także warto rozważyć opcję zatrzymania się na stancji. Opłaty są niższe w porównaniu z wynajmem mieszkania, a nierzadko nawet w porównaniu do akademika.
Studenci mogą wynająć pokój na stancji samodzielnie lub ze współlokatorami. Tę drugą opcję oferują często właściciele dużych mieszkań wielopokojowych. Ze znajomymi jest zawsze raźniej, opłaty bywają wówczas jeszcze niższe. Ponadto dobre warunki sanitarne, łatwiejszy dostęp do łazienki i kuchni oraz cisza i spokój przemawiają na korzyść stancji. Jakie jeszcze ma zalety?
Stancja na studia – dlaczego warto?
Stancja na studia to znakomite miejsce do nauki. Jeśli więc wolisz spokój i chcesz skupić się na edukacji, to będzie słuszny wybór. Poza tym warunki są zazwyczaj na bardzo wysokim poziomie, gdyż właściciel udostępnia do dyspozycji nie tylko pokój, ale też kuchnię łazienkę, a nawet salon. Masz też większą swobodę w goszczeniu przyjaciół i rodziny. O ile w akademiku wszystkie wejścia i wyjścia są monitorowane, a nierzadko odwiedziny odbywają się do konkretnej godziny, o tyle na stancji nie ma z góry ściśle narzuconych zasad w tej kwestii. Goście nie są legitymowani i mogą zostawać na noc.
Chociaż w akademiku życie towarzyskie kwitnie, na stancji również możesz liczyć na rozrywki. Z reguły urządzanie wielkich imprez nie wchodzi w grę, gdy właściciel śpi za ścianą, ale małe posiadówki i domówki ze znajomymi to idealna alternatywa dla hucznych afterów. Dzięki temu zachowasz równowagę między nauką, a życiem towarzyskim.
Jak wybrać dobrą stancję na studia?
Stancji na studia można szukać na popularnych portalach z ogłoszeniami oraz na social mediach, w tym grupach na Facebooku. Nierzadko też ogłoszenia o możliwości wynajmu są umieszczane w gablotach na uczelni oraz w lokalnych gazetach. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretną stancję, zwróć uwagę czy:
- chcesz mieszkać z właścicielem czy bez,
- interesuje Cię wynajem ze współlokatorem,
- do mieszkania jest osobne wejście dla lokatora.
To trzy podstawowe kryteria wyboru stancji na studia. Na pierwszej rozmowie z właścicielem warto też poruszyć kilka istotnych kwestii. W tym:
- czy właściciel ma jakieś zastrzeżenia na przykład do wizyt znajomych,
- jak dokładnie wyglądają opłaty i rozliczenie,
- jak będzie sporządzona umowa.
Więcej o pytaniach do właściciela przeczytasz w tym artykule.
Nigdy nie decyduj się na wynajem stancji bez dopięcia na ostatni guzik wszystkich formalności oraz bez sporządzenia umowy. To bardzo ważne zabezpieczenie na wypadek nieuczciwości ze strony właściciela. Wszystkie najważniejsze kwestie powinny zostać doprecyzowane przed podpisaniem dokumentu, by nie było późniejszych niedomówień. Jeśli więc masz jakiekolwiek pytania, nawet na pozór błahe, nie obawiaj się ich zadać właścicielowi.
Artykuł stworzony przy współpracy z RENT PARTNER