Zniżki na PKP, komunikację miejską, 20 zł za bilet do Teatru Dramatycznego i 65% rabatu na aplikacje Creative Cloud. Zniżki studenckie mają za zadanie zachęcić studentów do podróżowania, odwiedzania instytucji kultury i dalszego kształcenia się. W przypadku sieci handlowych mają też przekonać młodych ludzi niską ceną do określonej marki, aby przywiązać ich do siebie na długie lata, także gdy ci skończą studia.
Co zrobić, by móc korzystać ze zniżek studenckich?
Zniżki studenckie przysługują osobom posiadającym ważną legitymację studencką. Student, który w autobusie pokaże aktualnie podbity i uzupełniony indeks uczelni niestety nie uniknie mandatu. Kontrolerzy honorują bowiem wyłącznie bilet ulgowy wraz z ważną legitymacją lub bilety normalne.
Wyrobienie oraz przedłużenie ważności legitymacji studenckiej nie jest skomplikowane, a otworzy przed nami drzwi do zniżek w bardzo wielu miejscach.
Gdzie znajdziesz zniżki dla studentów?
Do najbardziej popularnych i najczęściej wykorzystywanych zniżek studenckich należą:
- zniżki na bilety PKP (51% na przejazdy dla osób, które nie ukończyły 26 roku życia lub 35 roku życia w przypadku doktorantów oraz 49% na zakup biletu miesięcznego),
- ulga ustawowa na przejazdy w komunikacji miejskiej w wysokości 50%,
- bilety ulgowe do teatrów, kin, na baseny i do aqua parków (w zależności od miejsca zniżki mogą sięgać nawet 50%),
- zniżki na przybory do nauki w księgarniach akademickich, sklepach z oprogramowaniem koniecznym do pracy (np. elektroniczna wersja Microsoft Office),
- promocje i zniżki dla studentów w restauracjach i klubach – studenckie menu, zniżki na obiady w określone dni czy specjalna cena piwa – to propozycje, jakie oferują lokale gastronomiczne,
Ale zniżek studenckich można spodziewać się także w escape roomach, hotelach, na polach namiotowych, czy przy okazji wizyt na strzelnicach. Przy wypożyczaniu samochodu, a nawet podczas skoków spadochronowych. Student zapłaci również mniej za kursy językowe, zakupy w niektórych sklepach odzieżowych, sportowych, czy za zabiegi laserowej korekty wad wzroku. Wszystkie zniżki, jakie przysługują posiadaczom ISIC znajdziemy w katalogu zniżek na stronie ISIC.
Zniżki dla studentów w Twoim mieście
Warto na bieżąco sprawdzać zniżki w poszczególnych miastach. Warto o nie pytać nawet jak nie ma wprost wywieszonej informacji. Często okolice ośrodków akademickich oferują wyjątkowo atrakcyjne oferty dla studentów. W Warszawie studenci mogą np. za darmo korzystać z niektórych lodowisk czy zjeść pizzę w centrum z 30-procentową zniżką. Podobnie jest w Krakowie, Katowicach i Wrocławiu, ofert trzeba szukać na miejskich serwisach i lokalnej prasie.