dodatek elektryczny doplata do pradu
Nowość Oszczędzanie

Dodatek elektryczny dla właścicieli i najemców

Jeżeli ogrzewasz mieszkanie prądem elektrycznym, najbliższe podwyżki kosztu energii elektrycznej będą dla Ciebie bardzo odczuwalne. Aby choć trochę zminimalizować wpływ podwyżek na budżet domowy, Rząd przygotował program dopłat do drogiego prądu – dodatek elektryczny.

Dla kogo dodatek elektryczny?

O dodatek elektryczny może ubiegać się każde gospodarstwo domowe wykorzystujące prąd jako główne źródło ogrzewania. Mogą być to np.:

  • nagrzewnice elektryczne,
  • pompy ciepła,
  • klimatyzatory z funkcją grzania,
  • piece akumulacyjne,
  • grzejniki elektryczne,
  • promienniki podczerwieni,
  • bojlery elektryczne wykorzystywane do ogrzewania mieszkania, a nie wody

O dodatek możesz starać się bez względu na to czy jesteś właścicielem mieszkania czy najemcą. Program kierowany jest do osób faktycznie mieszkających pod danym adresem.

Jak duża dopłata do prądu?

Wysokość dodatku elektrycznego zależy od rocznego zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym uprawnionym do otrzymania tego dodatku. Jeśli zużycie w 2021 roku nie przekroczyło 5 MWh, dodatek wynosi 1000 złotych. Natomiast, gdy zużycie energii elektrycznej w 2021 roku przekroczyło 5 MWh, dodatek wynosi 1500 złotych. Żeby uzyskać dodatek w wyższej kwocie, należy dołączyć do wniosku rozliczenie z przedsiębiorstwem energetycznym potwierdzające zużycie energii elektrycznej przekraczające 5 MWh w 2021 roku. Jeżeli wynajmujesz i nie rozliczasz się za prąd samodzielnie, to koniecznie poproś właściciela o rachunki za prąd za 2021r w celu dołączenia ich do wniosku.

Jakie inne warunki trzeba spełniać?

Aby otrzymać dodatek należy złożyć wniosek najpóźniej do 1 lutego 2023r. w gminie właściwej dla miejsca zamieszkania. Innym warunkiem koniecznym do otrzymania dodatku elektrycznego jest zgłoszenia źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Wniosek powinien zawierać dane o wnioskodawcy i wszystkich członkach jego gospodarstwa domowego oraz numer konta bankowego. Należy też podać organ samorządu, do którego składany jest wniosek, oraz wskazać główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego, które zostało zgłoszone lub wpisane do CEEB. We wniosku trzeba również złożyć oświadczenie, że gospodarstwo nie korzysta z dodatku węglowego ani innych dodatków przewidzianych w ustawie o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła. Dodatek elektryczny nie przysługuje gospodarstwom domowym posiadającym mikroinstalację odnawialnych źródeł energii (OZE), których produkcja jest rozliczana zgodnie z ustawą o OZE.


Jak i gdzie wypełnić wniosek o dopłatę do prądu?

Wniosek o dodatek elektryczny wraz z instrukcją na stronie https://www.gov.pl/web/klimat/dodatek-elektryczny. Poniżej zamieszczamy bezpośrednie ze strony rządowej do:




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *