zdalne nauczanie zdalna nauka
Studia

Zdalne nauczanie na studiach – jak sobie z nim poradzić?

Według badań przeprowadzonych przez firmę Owl Labs, osoby pracujące zdalnie są aż o 22 proc. szczęśliwsze. A jak to jest w przypadku nauki online? Tutaj zdania są podzielone, ponieważ nic nie zastąpi klimatu uczelni, kontaktu ze znajomymi studentami oraz dyskusji z wykładowcami na żywo. Niestety, w czasach pandemii nowa rzeczywistość bywa bezlitosna, a zdalne nauczanie stało się codziennością. Warto więc zaakceptować obecny stan rzeczy i wyciągnąć jak najwięcej korzyści z nauki online. Jak sobie z nią poradzić?

Zdalne nauczanie – jak poprawić swoją efektywność?

Korzystanie z komputera jest już nie tylko przywilejem, a koniecznością. Wiele uczelni w Polsce, a także na całym świecie, organizuje zajęcia w formie zdalnej. E-learning nie musi jednak być nużący i problematyczny. Jak najlepiej przygotować się do nauki online?

Ergonomia przede wszystkim

Ergonomia to nauka zajmująca się środowiskiem i warunkami pracy i ich optymalizowaniem. Z godnie z jej zasadami prawidłowa postawa przed komputerem powinna prezentować się jak na grafice poniżej.

Takie ułożenie ciała pozwala na jak najmniej obciążającą pracę przed komputerem. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na takie warunki. W miarę możliwości pamiętaj o podparciu pleców oraz ustawieniu monitora na wysokości oczu, aby nie patrzeć w dół i się nie garbić.

Przed przystąpieniem do pracy warto zastanowić się czy dostępne oświetlenie jest wystarczające oraz przewietrzyć pokój.

Rutyna i przyzwyczajenia

Nauka w domu sprzyja rozkojarzeniu. Dlatego warto celebrować codzienne przyzwyczajenia. Nastaw budzik na tę godzinę, o której wstajesz do uczelni. Zjedz smaczne śniadanie, wypij aromatyczną kawę, porozmawiaj z domownikami lub współlokatorami i naszykuj się jak do wyjścia. Nie zostawaj w piżamie ani nie zakładaj najgorszych rozciągniętych dresów. Chociaż wydaje się to kuszące, znacznie utrudni zaadaptowanie się do nowej rzeczywistości. Domowe ciuchy są przeznaczone do domowych aktywności. Nigdy inaczej!

Planowanie i organizacja

Brian Tracy powiedział: Organizacja czasu wymaga od Ciebie Trzech S: samodyscypliny, samorozwoju i samokontroli. Jest to niezwykle ważne w kwestii nauki – warto stworzyć jej harmonogram. Rozpisz w notatniku lub aplikacji, jakie dni poświęcasz edukacji, zaplanuj konkretne godziny i trzymaj się swojego planu. Oczywiście będą odwodziły Cię od tego różne inne zajęcia – czytanie książek, granie, oglądanie Netflixa, a nawet sprzątanie. Pilnuj jednak planu dnia i pilnie oddzielaj czas na naukę od czasu na wszystkie pozostałe czynności, w tym przyjemności.

Stanowisko i rozpraszacze

Zadbaj o porządek w miejscu nauki i odpowiednio zorganizuj stanowisko. Wydzielenie obszaru na biurko, komputer i materiały związane z uczelnią ułatwi Ci przyswajanie wiedzy. Pamiętaj, by pozbyć się wszelkich rozpraszaczy ze swojego otoczenia. Mowa przede wszystkim o smartfonie. Czasami okazuje się to jednak niemożliwe, dlatego warto zainstalować dobre programy do blokowania aplikacji (Facebooka, Instagrama, Snapchata i Tik-Toka) w telefonie. Godne uwagi są AppDetox, BreakFree, Offtime, pomysłowy Forest oraz Focus Lock.

Poza tym wyłącz telewizor i poinformuj bliskich, by nie przeszkadzali Ci przez jakiś czas. To, że uczysz się w domu, nie znaczy, że nic nie robisz. Nauka to nauka!

Zadbaj o sprzęt

W przypadku wykładu lub ćwiczenia online podstawowymi narzędziami komunikacji stają się mikrofon, kamerka oraz słuchawki. Przed zajęciami sprawdź dokładnie, czy wszystko działa. Przetestuj mikrofon i załóż słuchawki (głośniki mogą powodować odbijanie dźwięku w wirtualnej rozmowie). Lepiej przygotować się do zajęć wcześniej niż przeoczyć połowę z nich z powodu wadliwego działania sprzętu.

Rób sobie przerwy od zdalnej nauki

Podczas zdalnej nauki nie można zapomnieć o odpoczynku. Zadbaj o siebie i nie przeciążaj organizmu. Każdy oczywiście ma swój ulubiony sposób na spożytkowanie przerwy. Zrób to, co relaksuje Ciebie! Może chwila na świeżym powietrzu, joga albo posłuchanie ulubionej piosenki?

Kiedy skończy się wykład i nim rozpocznie kolejny (lub zaczniesz dalej przyswajać wiedzę samodzielnie), daj sobie 5-15 minut wolnego. Długość przerwy powinna być dopasowana do Twoich potrzeb, możesz wypróbować też technikę Pomodo: 25 minut ciągłej nauki, potem 5 minut przerwy, a po 4 takich cyklach 20-30 minut przerwy. Pamiętaj też, by często wstawać od komputera, aby dać odpocząć oczom i kręgosłupowi. Postaw na krótkie ćwiczenia rozciągające na przykład dostępne pod tym linkiem. Jeśli zadbasz o siebie, zdalne nauczanie również będzie zdecydowanie przyjemniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *