Około 900 tysięcy osób studiuje stacjonarnie. 38% z nich wynajmuje mieszkania. To około 340.000 żaków! Chociaż dane nieustannie się zmieniają, ta szacunkowa liczba obrazuje, jak bardzo studenci cenią możliwość zakwaterowania w komfortowym lokum. Jest jednak druga strona medalu. Wynajem wiąże się z wydatkami, które niekontrolowane są bardzo destrukcyjne dla portfela. Zwłaszcza opłaty za media, takie jak prąd i woda mogą nieprzyjemnie obciążyć kieszeń. Jak więc oszczędzić na mediach?
Jak oszczędzić na prądzie?
1. Żarówki energooszczędne
Czy wiesz, że żarówki energooszczędne są nawet 10-15 razy bardziej ekonomiczne od tradycyjnych? Dlatego w pierwszej kolejności warto zamontować w pokojach wydajne oświetlenie LED-owe, które wytrzymuje średnio 15 000 – 50 000 godzin. Dla porównania, w zwykłych żarówkach ten czas wynosi tylko około 1 000 godzin. Przykładowo, jeśli LED-y z 30 000 godzinną efektywnością będą włączone w pokoju 8 godzin dziennie, posłużą Ci przez ponad 10 lat! Brzmi kusząco, prawda?
2. Listwy z wyłącznikiem lub programatory
By oszczędzić na wydatkach związanych z prądem, wcale nie musisz wprowadzać rewolucyjnych zmian. Są to naprawdę drobne czynności, takie jak na przykład inwestycja w listwy z wyłącznikiem. W momencie, kiedy przestajesz korzystać z danego urządzenia, po prostu ją wyłącz. Możesz również kupić programator na gniazdko, który sam wyłączy wszystkie podpięte sprzęty w ustalonych przez Ciebie godzinach.
3. Wyjmuj nieaktywne sprzęty z gniazdka
Podobnie z ładowarką – nie zostawiaj jej w gniazdku, gdy nie ładujesz telefonu lub laptopa. Chociaż nieużywana ładowarka nie pobiera dużo energii, bez przerwy podłączona do prądu jest narażona na szybkie zużycie i awarię, gdyż mechanizm elektryczny nieustannie pracuje. Nie warto narażać się na dodatkowe wydatki związane z zakupem nowej ładowarki.
4. Prasuj odzież hurtowo.
Włączanie i wyłączanie żelazka, a zatem jego nagrzewanie zużywa najwięcej energii.
5. Korzystaj z trybu oszczędnego / ekonomicznego urządzeń.
Wiele urządzeń jak AGD jak pralka, zmywarka czy boiler posiadają tzw. tryb EKO, który charakteryzuje się najlepszym stosunkiem zużycia prądu do wydajności urzadzenia
6. Nie wkładaj do lodówki ciepłego jedzenia.
Ciepłe jedzenie w lodówce zwiększa zużycie prądu nawet 3-krotnie.
7. Przynajmniej raz w roku rozmrażaj i odłączaj lodówkę Nagromadzona w środku warstwa lodu obciąża mechanizm urządzenia i powoduje, że słabiej chłodzi.
8. Zakręcaj lub wyłączaj bojler
Pamiętaj o tym zwłaszcza podczas długiego pobytu poza mieszkaniem. To urządzenie, często w największym stopniu odpowiada za koszt mediów w wynajmowanym mieszkaniu.
Jak ograniczyć wydatki na wodę?
Wbrew pozorom, Polska jest krajem ubogim w wodę – w 97% pochodzi ona z opadów atmosferycznych. Przyznaj szczerze, jak często nie zakręcasz kranu w trakcie mycia zębów lub kąpieli? Jeśli chcesz zadbać o środowisko, a przy tym o własną kieszeń, kontroluj zużycie wody podczas codziennych czynności i pielęgnacji.
1. Gotuj tylko tyle wody ile jest Ci potrzebne
Nie wstawiaj pełnego czajnika, jeśli nie jest to konieczne. Przełoży się to także na oszczędności związane z wydatkami na gaz lub prąd.
2. Świadomie korzystaj z kranu
Gdy zmywasz naczynia czy myjesz zęby nie puszczaj ciągłego strumienia wody. Odkręć wodę dopiero, kiedy faktycznie z niej korzystasz. Myjąc zęby wodę możesz nalać także do kubka, aby nie korzystać z bieżącego strumienia.
3. Zainstaluj perlatory
Perlator to nakładka na kran, która napowietrza wodę. Strumień pozornie się nie zmienia, jednak faktycznie zawiera mniej wody!
4. Wyłączaj wodę podczas namydlania czy nakładania szamponu
5. Korzystaj z pralki i zmywarki kiedy jest cała wypełniona
6. Mądrze korzystaj ze spłuczki
Większość spłuczek w toaletach ma 2 przyciski lub 2 poziomy nacisku. W miarę możliwości korzystaj z mniejszego przycisku
7. Unikaj zbędnego spłukiwania w toalecie
Chusteczki, waciki i śmieci wyrzucaj do kosza zamiast spuszczać w toalecie
Jak jeszcze oszczędzić na mediach w wynajmowanym mieszkaniu?
Gaz
W trakcie gotowania warto również zakrywać garnki, wówczas posiłki grzeją się szybciej, co skraca czas korzystania z mediów. W początkowej fazie przyrządzania potraw na gazie można też używać dużego płomienia, a potem go zmniejszyć. To dodatkowa oszczędność gazu, gdyż do podtrzymania temperatury nie są niezbędne duże nakłady ciepła.
Co ciekawe, możesz zredukować wydatki nawet poprzez… posolenie wody po jej zagotowaniu! Solenie jej wcześniej nieznacznie wydłuża czas gotowania
Ogrzewanie
Przede wszystkim nie otwieraj okien, gdy kaloryfery są włączone. Wietrz mieszkanie dopiero po ich zakręceniu, by ciepło nie uciekało na zewnątrz.
Kaloryferów nie należy też zasłaniać, ponieważ niepotrzebnie ogrzewają blokujące je przedmioty i ich efektywność jest wtedy słaba.
Kiedy wychodzisz z domu, za każdym razem przykręcaj kaloryfery – obniżenie temperatury tylko o 1°C pozwala zaoszczędzić około 5% ciepła.
Nie wyłączaj ich całkowicie, gdyż ponowne nagrzanie pochłania wiele energii.
Oszczędzić na mediach w mieszkaniu nie jest trudne. Warto stosować się do powyższych wskazówek i pamiętać o jeszcze jednej złotej zasadzie – zgłaszaniu wszystkich usterek, które również mogą generować dodatkowe koszty, jak na przykład cieknący kran. Chociaż niektóre oszczędności nie są znaczne, lepiej żyć w myśl zasady: ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka.
Artykuł stworzony przy współpracy z RENT PARTNER